Říjen 2011

Život savců

22. října 2011 v 8:43 | Vašek |  Televizní dokumenty, filmy
Jméno: Život savců
Iriginální název: The Life of Mammals
Počet dílů: 10
Koprodukce: BBC
Rok výroby: 2002
Stručný popis: Opravdu kvalitní a hezká série britského publicisty Davida Attenborougha. Má deset dílů po 51 minutách. Premiéra prvního dílu proběhla 20.listopadu 2003 na BBC One. Později David Attenborough vydal i knížku se stejným názvem.
Mé hodnocení: 5/5 hvězdiček (opravdu velmi kvalitní).Foto: BBC, Google.

Armagedon zvířecí říše

17. října 2011 v 15:40 | Vašek |  Televizní dokumenty, filmy
Jméno: Armagedon zvířecí říše
Originální název: Animal Armagedon
Počet dílů: 8
Koprodukce: Animal Planet
Rok výroby: 2009.
Stručný popis: V seriálu vědci představují šest nejděsivějších katastrof, které kdy postihly Zemi. Od smrtelného superzáření, přes rozpad Pangei až po vyhynutí dinosaurů a ještě více. Součástí dokumentu je také osmý, speciální díl o tom, co by se stalo, kdyby na Zemi spadl meteorit tak velký, jako ten, co zahubil dinosaury. Přežilo by lidstvo?
Mé hodnocení: 4/5 hvězdiček (nějaká ta vědecká chybka se nemine).Foto: DVDInform, Animal Planet, Google

Sauroposeidon

14. října 2011 v 15:46 | Vašek |  Dinosauři
Jméno: Sauroposeidon
Délka: cca 20 metrů
Váha: cca 40 tun
Výška: cca 14 metrů
Výskyt: USA
Tento obří sauropod má obratle tak velké, že se původně braly jako fosilizované úlomky stromů. Jméno znamená "Poseidonův ještěr" nebo "Ještěr moří" a za své jméno vděčí slavnému olympijskému bohu Poseidonovi. Zvíře se velmi podobalo Brachiosaurovi a při rozřezání malých úlomků kostí Sauroposeidona bylo zjištěno, že v kostech měl také malé vzduchové komůrky na snižování tělesné váhy. Sauroposeidon byl pravděpodobně proporcionálnější než Brachiosaurus.
Proslavení: Dokument Dinosauři od Discovery Channel z roku 2009, zde bylo ale uvedeno hodně chyb a paleontolog Mathew Wedel dokonce protestoval proti zkreslení svého komentáře o Sauroposeidonovi.


Masiakasaurus

13. října 2011 v 15:27 | Vašek |  Dinosauři
Jméno: Masiakasaurus
Délka: cca 2 metry
Váha: cca 50 kilogramů
Výška: cca 1,5 metru
Výskyt: Madagaskar
Masiakasaurus byl před 65 miliony lety žijící abelisaurid a byl nalezený jen na Madagaskaru, takže je to taková Madagaskarská specialitka. Měl zvláštní dopředu zahnuté zuby. Vědci předpokládají, že tak dokázal lovit ryby: na jeho lovecké metodě nebylo nic těžkého: Ponořil hlavu do vody a mohl čekat, než k ní doplave ryba. Podle štíhlého těla byl také možná přizpůsobený plavání. Byl to dvoumetrový běžec. Jeho jméno znamená něco, jako "zlý ještěr" ale je jasné, že podléhal větším a silnějším druhům. Mohl to být také mrchožrout.
Proslavení: Kniha National Geographic Bizardní dinosauři.